polski Polska  małopolskie  gorlicki   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal / Położenie Środa - 17 pazdziernika 2018 Antonii, Ignacego, Wiktora     "Nie depcz smutkowi po piętach bo się może odwrócić" - Autor nieznany
Menu
Krótka Charakterystyka Gminy Sękowa


Gmina Sękowa znajduje się w województwie małopolskim, we wschodniej częsci powiatu gorlickiego. Leży w obrębie Beskidu Niskiego, w jego zachodniej części, w paśmie Magurskim pomiędzy dolinami rzeki Ropy i Wisłoki z dwoma głównymi grzbietami znajdującymi się w obrębie gminy – Magurą Małastowską (813m) u Magurą Wątkowską (846m).

Od południa gmina graniczy bezpośrednio ze Słowacją, zaś od północy przylega do 40-tysięcznego miasta Gorlice. Gmina zajmuje powierzchnię195 km2. Jest słabo zaludniona, szczególnie jej południowa część, gdzie na 1 km2 przypada zaledwie 3 osoby.
Na terenie Gminy Sękowa zamieszkuje 4743 osoby (dane z 2004 r.). W Skład Gminy wchodzą następujące sołectwa:
Bartne, Bodaki, Krzywa, Małastów, Męcina Mała, Męcina Wielka, Owczary, Rpnica Górna, Sękowa, Siary, Wapienne.

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków górskich zawsze gęsto zalesionych i pokrytych bujną roślinnością. Lasy będące fragmentem ogromnych połaci Puszczy Karpackiej stanowią 67% obszaru gminy. Z racji swojego ogromnego obszaru i w znacznej części trudno dostępnej partii są one doskonałą ostoją dla zwierzyny dzikiej. Jeleń, dzik, ryś, niedźwiedź, żbik, bóbr, wilk – nie należą tu do rzadkości. Z tego powodu lasy te są bardzo atrakcyjnym terenem turystycznym.

Rzeki i strumienie są tu krystalicznie czyste, fantazyjnie wijące się wśród skał i zarośli – pełne ryb. Teren bogactwem flory i fauny przyciąga licznych miłośników przyrody.

Obszar całej gminy pokryty jest gęstą siecią oznakowanych szlaków turystycznych, które przebiegają przez najatrakcyjniejsze i najpiękniejsze zakątki gminy. Są one dobrze oznakowane i czytelnie opisane w przewodnikach i informatorach turystycznych.

Ponadto na terenie g. Sękowa znajdują się i inne urokliwe perełki, którym warto poświęcić swój czas jak chociażby zabytki na które składa się zabytkowa architektura np. drewniany kościół p.w. św. Filipa i Jakuba z 1520 roku w Sękowej, a także warte obejrzenia cerkwie łemkowskie . Mało kto wie, ale na jej terenie postawiono pierwszy szyb naftowy,a było to w miejscowości Siary w z początkiem drugiej połowy XIX w. Swoje zakłady mieli tu także synowi słynnego Alfreda Nobla.

Gmina Sękowa podobnie jak i inne gminy wokół Gorlic naznaczona jest śladami I wojny światowej. Zajdują się na niej kwatery wiecznego spoczynku tych którzy polegli walcząc w jednej z najciężyszch bitew I w.ś. pod Gorlicami.

W zimie natomiast Sękowa przyciąga, chociażby zjazdem narciarskim na stokach Magury Małastwoskiej mającym 1400 m, a w samej Małastowej stok dla początkujących. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego,a dla zmarzźluchów możliwość pokrzepienia się ciepłą herbatą z cytryną i nie tylko w tutejszym schronisku.

Tak więc jeśli chcesz przeżyć niezapomniane chwile, szukasz pięknych krajobrazów, czystego powietrza i strumyków przyjeżdżaj odwiedzić Gminę Sękowa, a napewo nie będziesz zawiedziony.