polski Polska  małopolskie  gorlicki   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal / Turystyka i sport Środa - 17 pazdziernika 2018 Antonii, Ignacego, Wiktora     "Nie depcz smutkowi po piętach bo się może odwrócić" - Autor nieznany
Menu
Turystyka i sport

Gmina Sękowa leży w obrębie Beskidu Niskiego, w Paśmie Magurskim z dwoma głównymi grzbietami znajdującymi się w obrębie gminy - Magurą Małastowską i Magurą Wątkowską, pomiędzy dolinami Ropy i Wisłoki. Od południa graniczy bezpośrednio ze Słowacją, zaś od północy przylega do Gorlic. Gmina jest urokliwie położona wśród łagodnych, gęsto zalesionych stoków górskich. Lasy należące do Puszczy Karpackiej zajmują 67% gminy, są więc atrakcyjnymi terenami łowieckimi. Krystalicznie czyste rzeki i strumienie oraz bogactwo fauny i flory przyciągają miłośników przyrody. Na terenie gminy znajduje się wiele szlaków turystycznych, na turystów czekają 3 schroniska górskie, 2 hotele oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne.

Wykorzystując naturalne zasoby wód mineralnych i borowiny, w uzdrowisku Wapienne leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne oraz układu krążenia i skóry. Na ziemi sękowskiej znajduje się wiele zabytków sztuki sakralnej. Charakterystycznym elementem krajobrazu są piękne cerkwie łemkowskie - jest ich w gminie 11 - prawdziwe arcydzieła sztuki budowlanej, z charakterystycznymi kopułami, potrójnymi krzyżami oraz malarstwem ikonowym wewnątrz.

Pozarządowa organizacja Europa Nostra z siedzibą w Hadze uhonorowała w 1994 roku prestiżowym medalem Europa Nostra dwa zabytkowe obiekty z parafii Sękowa: kościół pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba w Sękowej oraz drewnianą cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem Opieki Najświętszej Marii Pani w Owczarach. Elementem krajobrazu gminy są również 24 cmentarze wojenne, pamiętające jedną z najcięższych bitew I wojny światowej - "operację gorlicką". Na północno-zachodnich stokach Magury Wątkowskiej znajduje się oryginalny rezerwat skalny "Kornuty" ze skałkami dochodzącymi do 25 metrów wysokości. Południowo-wschodni skrawek gminy obejmuje swoim zasięgiem Magurski Park Narodowy. Tereny gminy stanowią doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych. W Małastowie, na stokach Magury Małastowskiej, w pobliżu schroniska, znajduje się orczykowy wyciąg narciarski. Na nartach można również zjeżdżać na łagodniejszych stokach w Wapiennem.